Cemal Melik Dıvarcı

Editör

 Fransızca Öğretmeni bir baba ve kız meslek lisesi mezunu bir annenin ilk çocuğu olarak 1988 yılında Konya Ereğli’de dünyaya geldi. Babasının görevi gereği, ailesi ile birlikte Elazığ, Konya ve Gümüşhane gibi şehirlerde bulundu. Gümüşhane Merkez Atatürk İlköğretim Okulu’nda başladığı temel eğitimini Konya Ereğli Öğretmen Abdurrahim İlköğretim Okulu’nda tamamladı. Konya-Ereğli Lisesi’nden 2005 yılında mezun olduktan sonra bir müddet Selçuk Üniversitesi Beyşehir Turizm Otelcilik Meslek Yüksek Okulu’nda okudu. 2010 yılında tekrar üniversite sınavına girerek Mersin Çağ Üniversitesi  Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü tam burslu olarak kazandı.  Bu bölümden mezun olduğu 2014 yılında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yeni  Türk Edebiyatı alanında yüksek lisans eğitimine başladı ve mezun oldu. Hâlen Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde Yeni Türk Edebiyatı bilim dalında doktora yapmaktadır.

 

Çocukluğundan beri edebiyata, özellikle şiir ve tiyatroya meraklı olan Dıvarcı, ortaokul, lise yıllarında okul piyeslerinde görevler almış; okul programlarında solo ve koro şarkılar, türküler söylemiştir. Turizm Otelcilik Meslek Yüksek Okulunda okuduğu dönemde çalıştığı otellerde animatörlük  ve tur operatörlüğü yapmıştır.  Okul programlarında seslendirdiği kendine ait şiirler, okul gazete ve panolarında yayımlanmıştır. Çağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesine devam ettiği süreçte üniversite ve bölge çapında düzenlenen hemen her etkinlikte oyuncu ya da sunucu olarak görev almıştır.

 

Şiirlerini daha çok arkadaş ortamlarında okumayı tercih eden Dıvarcı, arkadaşlarının ısrarı üzerine şiir yarışmalarına katılmaya başlamıştır. 2013 yılında Çağ Üniversitesi Edebiyat Kulübü tarafından düzenlenen şiir yarışmasında 3. olmuştur. Dıvarcı, bu tarihten itibaren şiirlerini ulusal ve uluslararası yayım yapan edebiyat dergilerine göndermeye başlamıştır.  2013 yılında “Gitmek Zamanı” adlı şiiri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uluslararası yayım yapan Turnalar Dergisi’nin 51.sayısında yayımlanmıştır. Daha sonra 2015 yılında Son Ümit isimli derginin 9. ve 10. sayılarında şiirleriyle yer almış ve 1 yıl boyunca bu derginin editörlüğü yapmıştır. Şehir Edebiyat Dergisi’nin 2017 tarihli 101.sayısında “Biraz Ahmet, Biraz Erhan” adlı yazısıyla yer alan Dıvarcı, 2016 Şubatında yayım hayatına başlayan Semender Sanat Dergisi’nin editörüdür.

 

Dıvarcı, 2016 yılında, yapımcılığını Erka Medya’nın üstlendiği, yönetmenliğini Fatih Sezgin’in yaptığı “İnsan Bu: Meçhul” belgeselinde ve 2017 yılında tamamlanan “Kervan” adlı belgesel projesinde Türkçe Editörü görevini üstlenmiştir.  2018 yılında faaliyete geçen, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesindeki “Türklerin Mirası” adlı belgesel projesinde de Türkçe Editörüdür.

 

2017 yılında Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrenci işleri biriminde 6 ay çalışan Cemal Melik DIVARCI akademik personel olarak çalışmak ve deneyim kazanmak için görevinden ayrılmıştır. 2017 Eylül tarihinden itibaren Çağ Üniversitesi Fen-Edebiyat fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

küresel köy için evrensel sanat.

  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz Heyecan Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi